Karda güvenle sürüş için 6 ipucu!

Karlı bir yolda sürüş, hazırlık ve beceri gerektirir. Size sunacağımız 6 ipucu ile aracınızı kış koşullarında aracınızı daha iyi sürmeniz için yardımcı olacaktır.


#1 Sadece gerekli olduğu zaman aracınızı kullanın


Hava koşullarında aşırı yağış öngörülüyor mu? Eğer öyleyse sürüşünüzü ertelemek iyi bir fikir olabilir. Aşırı yağışlı koşullarda sürüş deneyiminiz azsa, aracınıza zarar verme olasılığı daha yüksektir.


#2 Arıza Kontrol Listesi


Genellikle, sürüş esnasında hiçbir şeyin yanlış gitmeyeceğini varsayabiliriz. Ancak yola çıkmadan önce hazırlığın yapılması önemlidir. Araç arıza verirse, neler yapmanız gerekecek!
Yiyecek, içecek ve sıcak kıyafetlerin yanında otomobilinizde aşağıdaki eşyaları bulundurmak akıllıca olacaktır:
-Araç Belgeleri

-Sigorta Belgesi

-Kırmızı ikaz üçgeni

-Emniyet yelekleri

-İlk yardım kiti

-GPS Navigasyon Sistemi

-Yangın Söndürücü

-Battaniye

-El feneri

-Park Diski

-Antifreeze

-Buz kazıyıcı


#3 Uygun Aydınlatma Kullanın


Gece araç kullanırken kar yağmaya başlarsa, ışıkların karartılması önerilir. Bu, yol görüşünüzü iyileştirir ve yine de diğer sürücüler tarafından kolayca görülecektir. Görüşünüz sınırlıysa ve 50 metreden daha azsa, arka sis farlarınızı açabilirsiniz.


Aracınızın otomatik aydınlatma sistemi var mı kontrol edin. Sonra bu işlevin etkinleştirildiğinden emin olun.


#4 Yeterli mesafeyi koruyun


Islak, kış koşullarında daha uzun bir fren mesafesine ihtiyacınız olacaktır. Uygun mesafenin ne olduğunu hatırlıyor musun?


Başparmak kuralı, önünüzdeki arabadan kabaca 20 saniye uzaklıktadır. Önünüzdeki arabayla bir şey olursa, reaksiyona girmek ve çarpışmayı önlemek için yeterli zamana sahip olacaksınız.


Yeterince uzak bir mesafede durup bulmadığınızı anlamak için şunu deneyin: önünüzdeki arabayı bir nesneyle geçerken izleyin ve ardından aynı nesneye gelene kadar saymaya başlayın. Sayımınız 20'nin altındaysa, mesafe artırmanız gerekir.


#5 Aracınız kaymaya başlarsa ne yapmalısınız?


Yolda dışarı çıkmadan önce yolların ne kadar kaygan olduğunu öğrenmek iyi bir fikirdir. Nasıl? Arkada kimse yürürken frenleri geniş geniş bir yolda vurun.


Ancak araba kaymaya başladığında ne yapmalısınız? Gaz pedalını bırakın ve ne yaparsanız yapın frenlere basmayın. O anda frenini kullanmak sadece kızak şiddetini arttırır.


Araba, bir kızak süresince dönmeye başlarsa, arabayı sürüklediği yönde yönlendirin. Bu, tekerleklere daha fazla kavrama sağlayacaktır.

#6 Çevrenize yakından dikkat edin


Aşırı kış koşullarında bir sürücü olarak, çok dikkatli olmalısınız. Her zaman aracınızın ön, arka ve yanındaki trafik durumuna genel bir bakış sunun. Hızınızı sabit tuttuğunuzdan emin olun, böylece çevrenize tepki göstermeniz için bol zamanınız olacaktır.

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Ekonomik Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.