Kışın Sürüşte Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Kar, buz gibi nedenlerden dolayı yollar kaygan olduğu için daha tehlikelidir. Kış boyunca sürüş yapmanız ve yapmamanız gereken bazı  konular hakkında genel bir bilgi veriyoruz, böylece hedeflerinize daima ulaşacaksınız.


Kışın Güvenli Bir Şekilde Sürüş Yapmak İçin Yapmanız Gerekenler


Zaman ayırın: Kış şartlarında, hedefinize normal varış süresinizden daha fazla süre ayırmanız lazım. Normal şartlarda yapacağınız hızla aynı hızda gitmek güvensizdir.


Mesafenizi koruyun: Kış lastikleri takılı olsa bile, kaygan yollar daha uzun bir fren mesafesine neden olur. Sürüş esnasında bunu aklınızdan çıkarmayın ve özellikle önünüzdeki arabalar için uygun bir mesafe tutun.


Otomobilinize kış lastikleri takın: Kış lastikleri fren mesafesini düşürür ve kış koşullarında daha fazla yol tutuşu sağlar.


Kışın Sürüş Sırasında Sıklıkla Yapılan Hatalar


Dönüşlerde frenleme: Eğer yol buz veya kar nedeniyle kaygan ise, bir viraj esnasında fren yapmak çok tehlikeli olabilir. Aracın tutuş kaybedip yoldann çıkma ihtimali var. Dönüş yapmadan önce yavaşlamak ve dönerken frenlememek daha güvenli bir yöntemdir. 


Lastik basıncını düşürme: Sürücüler kış aylarında araç kavramasını güçlendirmek için bazen lastik basıncını düşürmeye karar verirler.  Pratikte, lastik basıncının düşük olması otomobiliniz ile orantılıdır. Sonuç, aracınızın yoldan çıkma ihtimalinin yüksek olmasıdır.


Kış lastiklerine çok fazla güvenmek: Kış lastikleri, kış koşullarına göre optimize edilmiştir. Ancak bu onun yolda kayma riski taşımadığı anlamına gelmez. Fren mesafesi kış lastikleri kullanılarak kısaltılsa da, bu yalnızca düşük ve orta hızlarda sürüşte geçerlidir. Yüksek hızda, aracınızın fren mesafesi normal lastiklerinki ile aynıdır. Bu nedenle, kış lastikleri bile olsa, kış koşullarını göz önünde bulundurun.

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Ekonomik Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.